Łazienka to kluczowe miejsce w mieszkaniu, przede wszystkim dlatego, że spełnia wiele funkcji: pralni, pokoju kąpielowego i gospodarczego, toalety. Czasami trudno jest zmieścić wszystkie potrzebne sprzęty w jednym pokoju, szczególnie wtedy, kiedy jest niewielki. Jak rozwiązać te problemy? Odpowiednimi szafkami!
Nie chodzi tylko o wygląd czy podwyższoną odporność na wilgoć, aby zapobiec szybkiemu zniszczeniu mebla. Kluczowe są ergonomiczna konstrukcja oraz właściwe rozmieszczenie – w końcu chcemy korzystać z łazienki bez przeszkód.
Oto krótki poradnik po doborze łazienkowych szafek.
Wiele trudnych decyzji
Łazienka to problematyczny pokój. Głównym wyzwaniem jest tutaj umiejętne połączenie kilku funkcji na niewielkiej przestrzeni – ustawienie pralki tak, aby można było wygodnie robić pranie; lustra w sposób umożliwiający golenie twarzy lub wykonywanie makijażu; czy też przestrzeni do przechowywania. Należy również podjąć kluczową decyzję: wanna czy prysznic? Jak wybrać praktycznie meble do łazienki?
Prysznic zazwyczaj jest polecany do małych łazienek, z kolei wanna bywa pierwszym wyborem w mieszkaniach w bloku. Ostatecznie jednak wszystko sprowadza się do preferencji osób, które będą z łazienki korzystać.
Zatem przy planowaniu przestrzeni i wyborze mebli do łazienki najpierw należy przemyśleć, co koniecznie musi się znaleźć w pokoju. Jakie rzeczy chcemy przechowywać? Ile szafek i jakiego rodzaju potrzebujemy – stojące czy wiszące?
Meble do łazienki wiszące i stojące
Jeszcze nie tak dawno szafki pod umywalkę były wyłącznie stojące, jednak coraz bardziej popularnym rozwiązaniem staje się jej podwieszanie.
Oto kilka powodów:
Model podwieszany dodaje lekkości pomieszczeniu oraz zajmuje mniej miejsca.
Zdecydowanie ułatwia zachowanie czystości, ponieważ pozwala na swobodny dostęp do podłogi.
Podwieszona szafka pod umywalkę wygląda nowocześnie oraz bardzo elegancko.
Niestety, taki mebel ma też wady: przede wszystkim jest droższy niż modele stojące. Zawieszenie go na ścianie to zadanie problematyczne, a niekiedy wręcz niemożliwe – ściany muszą być bowiem na tyle solidne, aby unieść ciężar szafki i umywalki. Co więcej, podczas wiercenia kafle mogą się kruszyć lub pękać, szczególnie, jeśli są słabej jakości.
Należy także uważać na to, aby podczas prac nie uszkodzić instalacji wodnej lub elektrycznej w ścianie.
Które zatem rozwiązanie będzie najlepsze? Warto przeanalizować wady i zalety obu modeli – w końcu meble łazienkowe kupujemy raz na wiele lat!
Pośród propozycji uwagę przykuwa szafka pod umywalkę BALI WHITE z eleganckimi, białymi frontami oraz drewnianymi nóżkami i detalami:
Dla osób, które są zdecydowane na wiszącą szafkę polecamy model ARUBA z umywalką nablatową i modną czarną baterią:
Komentarze